https://sklep.arkop.pl/warzywnictwo/warzywa-korzeniowe/seler-korzeniowy.html

Większość nawozów uniwersalnie użytkowanych w rolnictwie zawiera trzy bazowe składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają też pewne mikroelementy, takie jak cynk oraz inne metale, które są niezbędne do wzrostu roślin. Nawozy wolno zdobyć na różnej podstawie np.

•    komposty oraz inna materia organiczna
•    nieczystości, takie jak osady ściekowe i co poniektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/l-actipol-dtpa-fe-6.html

Ważne jest to, by solidne nawozy były bogate w składniki kaloryczne substancje organiczne, co zezwala poprawić jakość gleby oraz stymulować wzrost roślin.
Wykorzystanie cennych materiałów nadających się do ponownego użytku jako nawozy może też nieść oraz inne korzyści, na przykład jeśli gra toczy się o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom lub zrównoważone rolnictwo. Należałoby tu zachować w pamięci, że osad ściekowy użytkowany w rolnictwie jako nawóz niemniej jednak podlega limitom stężeń dla następujących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen oraz cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go rozsądnie wykorzystać?
Regularnie testuj glebę – ponieważ taki monitoring jest zwykle najlepszym współczynnikiem wystarczalności składników odżywczych. Przede wszystkim także monitoruj pH gleby, główną zmienną, która oddziałuje na dostępność składników troficznych, na tej podstawie będzie Tobie najłatwiej dopasować słuszny nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, by większa część składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj także, że zawsze możesz się po wsparcie zwrócić do profesjonalistów w sklepach proponujących nawóz – oni posiadają kompetentną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.